Explainer videonuzun reklamını nasıl yaparsınız?
05 Ağu 2016

Explainer videonuzun reklamını nasıl yaparsınız?

İşletme sahibi olup da Google Adwords reklamlarının sağladığı faydalardan haberdar olmayan kalmadı. Ancak Adwords’ün metin ve görsel reklamlarının yanı sıra video reklamlarından faydalananların sayısı, bir o kadar az.

Daha önce explainer videonuzun izlenme sayısını nasıl yükseltebileceğinizi tartışmıştık. Ancak organik yöntemlerin yanı sıra reklam yoluyla da izlenme oranınızı artırabilirsiniz. Bu süreci hızlandırmak için Google Adwords, doğru kitleye ulaşabilmenizi sağlayacaktır.

Google Adwords, metin reklamlarında olduğu gibi video için de birçok seçenek sunmaktadır. Videonuzun YouTube üzerinden kullanıcıların aradığı video sonuçlarında, başka bir videonun başlangıcında veya önerilen videolar arasında gösterilmesini seçebilirsiniz. Veya Google’ın Görsel Ağı içinde diğer ilgili web sitelerinde de yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kitleye odaklanma

Adwords, demografiklere göre videonuzu kimlerin izleyeceğini seçmenize izin veren bir sisteme sahiptir. Belirli ülkeleri ve şehirleri seçebilir, ürününüzü pazarlamadığınız bölgelerde videonuzun görüntülenmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca hedefleme işlevlerini kullanarak izlenme istatistiklerini öğrenebilirsiniz. Hatta aynı videonun birden fazla versiyonunu kullanarak AB testi yapabilirsiniz.

Anahtar kelime seçimi

Kitlenizi yalnızca lokasyon ve dile göre hedeflemenin ötesinde işinizle alakalı kelimeler seçerek reklamınızın hangi aramaların sonucu olarak gösterileceğini de belirleyebilirsiniz. Kullanıcıların, sitenizi bulmak için hangi kelimeleri kullandığını takip edip bu kelimeleri kullanmanız akıllıca olacaktır. Ayrıca YouTube ve Vimeo gibi video barındırma sitelerinde yayınlıyorsanız en önemli anahtar sözcüklerinizi başlıkta ve etiketlerde de bulundurmayı unutmayın.

Tıklama başına ücret

Tıpkı metin reklamlarında olduğu gibi video reklamlarında da yalnızca biri videonuzu izlediğinde ücret ödüyorsunuz. Günlük bütçenizi istediğiniz gibi belirleyebilir, tüm istatistiklerinizi anlık olarak izleyebilirsiniz. Yani videonuzla ilgili tüm kontroller sizin elinizde.

Google reklamları, çok büyük bir dünya ve başlangıçta ürkütücü gelebilir. Ancak alışmaya ve anlamaya başladığınızda ne kadar faydalı olacağını göreceksiniz. Doğru şekilde yaptığınız reklamlar, sitenize gelen trafiği inanılmaz boyutlarda artıracaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>