25 May 2014

Animasyon Video Üretirken İzlenen Adımlar Nelerdir?

Video üretimi, özellikle animasyon video üretimi bir hayli zorlu bir süreçtir. Belli bir deneyimden sonra tabi üretim süresi kısalmaktadır fakat genel olarak ortaya yepyeni bir konsept çıkarmak, daha önce yapılmamış bir tarz ortaya koymak özveri ve sabır isteyen bir iştir. Bu nedenle yaptığımız her videoda müşterilerimizin sabırlı olmalarını rica etmekteyiz.

1. Ön görüşme ve videosu yapılacak konunun tarafımızdan iyi anlaşılması

Video yapımına başlamadan önce, bizden videoyu talep eden müşterimiz ile yüzyüze ya da telefon ile görüşmemiz, tanıtılacak ürünü iyi anlamamız gerekmektedir. Bu konuda genelde tanışma mayetindeki ilk görüşmemizden sonra herşeyi iyi anlamak adına ikinci bir görüşme talep etmekteyiz. Tek başına brief, çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Sonuçta kendi ürününüzü en iyi siz biliyorsunuz. Bu konuda sizin tavsiyeleriniz ve deneyimlerinizden yararlanmak bizim için çok önemli.

Tanıtılacak ürün eğer daha önce benzeri olmayan bir ürün ise ekibimiz ürünü iyi anlamak için testler yapmakta veya teknik ekibiniz ile ayrıntılı bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

2. Senaryonun hazırlanması

Brief ve belli testlerden sonra konuya iyice hakim olan ekibimiz, ürününüzün tanıtımı için senaryonun hazırlanması aşamasına geçerler. Bu aşamada yine sizden gelen fikirler ve önemli notlar doğrultusunda senaryo hazırlanır ve sizin onayınıza sunulur.

Senaryo, seslendirilecek metnin yanısıra ekranda göreceğimiz görüntüleri de kabataslak anlatır. Böylece hangi kısımda neden bahsedilirken ekranda ne görüleceğini bu aşamada anlayabilirsiniz.

Bu aşamada genelde sunduğumuz senaryo metinlerinin tamamına yakınının müşteriler tarafından değiştirilerek revize edilmesiyle karşılaşıyoruz. Bu konuda müşterilerimizden ricamız daha önceki deneyimlerimize güvenmeleri ve herhangi bir bölümün ifade edilmesi konusundaki endişelerini bize açıkça bildirmeleridir.

3. Senaryonun seslendirilmesi

Videonuzun üretilmesi için önce hazırlanan senaryonun seslendirilmesi gerekmektedir. Çoğu kişi tarafından bu işlem tam tersi yani önce video sonra seslendirme olarak bilinir. Önce video, sonra seslendirme yöntemi yanlış bir yöntem olmasa da üretimin hızlı yapılabilmesi için pilot bir unsura yani seslendirmeye ihtiyacımız vardır.

Onaylanmış senaryo, seslendirme aşamasına geldiğinde müşterilerimizden, tamamı profesyonel olan seslendirme kadromuzdan bir seslendirmen arkadaşımızı seçmesini istemekteyiz. Bu aşamada daha önce belirtilen bütçe dahilinde belli seçenekler sunulur ve en uygun olanı müşterilerimiz tarafından seçilir. Seslendirmenin nasıl yapılacağı konusunda da bizim yönlendirmelerimiz yanında sizin de önerileriniz dikkate alınır. Yapılan seslendirme onaya sunulur. Bu aşamada bir-iki revize yapılması mümkündür.

4. Storyboard ya da demonun oluşturulması

Seslendirme onayından sonra müşterilerimize videonun nasıl görüneceği konusunda fikir sahibi olmaları açısından storyboard ya da 15-20 saniyelik bir demo hazırlamaktayız. Storyboard tabi ki olmazsa olmaz ama hızlı ilerlemek açısından biz direkt olarak demo ile başlamayı tavsiye ediyoruz.

İki tarafın da hemfikir olduğu bir tarz seçilir ve demo hazırlanmaya başlanır. Burada amaç video bittiğinde nasıl görüneceğine dair ayrıntılı bir örnek sunmaktır.

Tarz seçimi müşterilerimiz tarafından yapılmakla beraber, karar verememiz müşterilerimize belli önerilerde bulunulmaktadır. Ürettiğimiz video tarzları hakkında daha fazla bilgi edinmek için portfolyo bölümümüze göz atabilirsiniz.

5. Video üretimi

Onaylanan demodan sonra gelinen aşama videonun geri kalanını bitirmektir. Bu aşama asıl video üretimi aşamasıdır ve uzun sürebilen bir süreçtir.

Ekibimiz sizi Sürekli olarak güncelleyerek gelinen kısma kadar olan örnekleri sizinle paylaşacak ve fikirlerinizi alacaktır. Bu aşamada sizden geri dönüş almak, revize sürecini büyük oranda kısaltmaktadır.

6. Revizeler

Video üretimi sona ermeye başladığında elbette bazı değişiklik talepleriniz olacaktır. Bu aşamada müşterilerimize sınırsıza yakın revize imkanı versek de, bir süre sonra video farkına varmadan çıkış noktasından bambaşka bir yere doğru gidebilir. Bu sebeple, önerimiz videoyu ard arda izlememek ve ziyaretçilerin bu videoyu ikiden fazla kez izlemeyeceğini göz önünde bulundurmak. Ne kadar çok izlerseniz o kadar ayrıntıya takılacak, aklınıza gelen yeni fikirleri adapte etmeye çalışırken kafanızın karıştığını farkedeceksiniz.

Revize aşamasında en doğru yöntem olabildiğince çok kişiyle aynı anda olabildiğince az izleyerek değişiklikleri tesbit etmektir.

7. Ses Tasarım ve Stok müzik seçimi

Video oluşturulduktan sonra etkisini artırmak için belli ses efektleri ve müzik konulmaktadır. Bu aşamada ses tasarımı deneyimli ses mühendislerimiz tarafından yapılmakta, stok müzik seçimi ise sizinle birlikte yapılmaktadır. Stok müzik seçiminde arşivimizden ve belli stok müzik sitelerinden yararlanmaktayız. Müziklerin hiç bir telif hakkı sorunu yoktur. Size sunulan seçeneklerden seçtiğiniz parçanın hakları videonuz için özel alınmaktadır.

8. Video teslim ve ekstralar

Videonuz sonlandıktan sonra size istediğiniz formatlarda teslim edilmektedir. İsterseniz tercih ettiğiniz online video platformlarına upload edilmekte ve yine dilerseniz optimizasyonu yapılmaktadır.

Video dağıtım, raporlama ve optimzasyon için özel çalışmalarımız için bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere video yapımı pek çok iş dalını kendi bünyesinde barındırmaktadır ve süreç sabır ve özveri istemektedir. Fakat bu hiç bir zaman bir videoya kolayca sahip olamayacağınız anlamına gelmiyor.

Uygun fiyatlı ve kolay video çözümleri için hemen bizle iletişime geçin.

videmu@vidyozz.com


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>